Muzea w Pradze

muzea-praga

Oto jakie muzea udało nam się znaleźć w Pradze:

Muzeum Narodowe

Praga_Muzeum_Narodowe_by_Eiseheim[1]Muzeum Narodowe w Pradze to spora grupa różnych obiektów, zrzeszonych pod jedną wspólną dyrekcją. Przede wszystkim jednak to wielka budowla znana z wielu widokówek i zdjęć przywiezionych z Pragi, zlokalizowana na samej górze popularnego Wacławiaka (placu św. Wacława).Jest jednym z symboli czeskiego patriotyzmu i odrodzenia narodowego. Ta duma mieszkańców Pragi, powstała w 1890 roku i mieści się w olbrzymim budynku, który wieńczy neorenesansowa szklana kopuła. Wnętrze powala marmurami, przy czym szczególne wrażenie robią kilkubiegunowe schody.

Co można tu obejrzeć? Przede wszystkim Pantheon, czyli posągi i popiersia osób trwale związanych z historią Czech. Nie tylko władców tego kraju, ale i filozofów, naukowców, artystów, pisarzy, polityków itp. Oprócz tego mamy tu prezentowane dość typowe ekspozycje dotyczące historii państwa czeskiego, Moraw i Słowacji, wystawy przyrodnicze, geologiczne i antropologiczne. Oczywiście, jak każde muzeum, również Muzeum Narodowe organizuje wystawy czasowe, które bardzo często bywają znacznie ciekawsze niż ekspozycje stałe.

Poniżej podstawowe informacje oraz spis wszystkich obiektów zarządzanych przez Muzeum Narodowe:

Cennik biletów do głównego budynku muzeum

 • Dorośli – 110 czk
 • Zniżka (dzieci, młodzież, studenci)- 60 czk
 • Rodzinna wejściówka – 130 czk (max. 2 dorosłych, razem 4 osoby)
 • Grupy szkolne – 40 czk (tylko w dni nauki szkolnej)
 • Całoroczna wejściówka dla studentów- 220 czk (ważna 1 rok od daty wydania)

Wejściówka do wszystkich praskich obiektów zarządzanych przez Muzuem Narodowe:

 • Dorośli – 160 czk
 • Zniżka (studenci, młodzież, dzieci)- 80 czk
 • Rodzinna- 200 czk
 • (wejście do każdego obiektu jest możliwe tylko jeden raz)
 • Dzieci do 6 lat gratis
 • Każdy pierwszy poniedziałek w miesiącu- wejście gratis.
 • Opłata za filmowanie- 50 czk

Muzeum Zabawek

Muzeum zabawek mieści się w budynkach  Pražského hradu na ulicy Jiřská 6, blisko wyjścia ze Złotej Uliczki. Muzeum jest otwarte codziennie od 9.30 do 17.30 (kasa tylko do 17.00).

Cennik wstępów:

 • dorośli i studenci 60 czk
 • dzieci i emeryci 30 czk
 • grupy: dzieci do lat 15- 15 czk/osoba,
 • młodzież powyżej 15 lat – 30 czk/osoba
 • Bilety ulgowe są przeznaczone dla: – dzieci do 12 roku życia oraz emerytów, dodaktowe zniżki dla grup.
 • W cenie biletu nie jest zawarta obsługa przewodnika.

Muzeum Miniatur

Muzeum miniatur odwiedziło już przeszło 200 000 osób z całego świata.
Muzeum prezentuje twórczość Anatolija Koněnko, który z niezwykłą precyzją odtworzył w skali mikro m.in. następujące dzieła:

 • karawana wielbłądów, przechodząca przez ucho igielne
 • Portret A.P. Čechova namalowany na połówce makowego ziarnka
 • Modlitwa „Ojcze Nasz” napisana na ludzkim włosie
 • konik polny grający na skrzypcach
 • najmniejsza książka świata (wpisana jako rekord do Księgi Guinessa) o rozmiarze 0,9 x 0,9 mm
 • kopie wielu obrazów znanych mistrzów: Dalí, Matisse, Botticelli, Rembrandt, Leonardo, namalowane na fragmentach kości mamutów o rozmiarze 10 x 10 mm oraz stworzył wiele innych ciekawych dzieł.

Wszystko jest do obejrzenia w tym niezwykłym muzeum.

Cennik wstępów:

 • Dorośli: 50 czk
 • Młodzież: 30 czk
 • Emeryci oraz dzieci do 12 lat: 20 czk
 • Zniżki dla grup.

Muzeum Seksu 

W muzeum znajduje się ekspozycja mechanicznych urządzeń erotycznych służących pojedynczym osobom do osiągania satysfakcji seksualnej. Niektóre z urządzeń używane były także przez pary.
Na trzech piętrach muzeum znajduje się ponad 200 takich urządzeń, galeria przedmiotów związanych z erotyką oraz kino ze starymi filmami erotycznymi.
Ponadto znajdują się tam kolekcja odzieży erotycznej oraz wiele innych przedmiotów związanych z ludzką seksualnością.

Cennik wejść do muzeum:

 • Wejście od lat 18 -stu.
 • Dorośli – 250 czk,
 • grupa większa niż 8 osób – 200 czk,
 • studenci – 150 czk (za okazaniem legitymacji)

 

Muzeum Tortur

Muzeum prezentuje bardzo ciekawy zbiór różnych przedmiotów związanych z średniowiecznym wymiarem sprawiedliwości, a także stałą wystawę żywych pająków.
Muzeum czynne jest od 10.00 do 22.00 (ostatnie wejście o 21.00).

Cennik wejść do muzeum:

 • dorośli 120 czk – emeryci 100 czk

 

 

Muzeum Żydowskie (Zidovské muzeum)

Muzeum znajduje się przy ulicy Jachymovej 3 na Josefovie. Poświęcono je w całości historii i tradycji nie tylko Żydów praskich, ale i tych, pochodzących z innych rejonów Europy. Bardzo dużo zgromadzonych tu eksponatów zgromadzili hitlerowcy, którzy planowali otwarcie w Pradze Muzeum Wymarłej Rasy.
Ekspozycje mieszczą się w zabytkowych synagogach Josefova. Niestety, aby obejrzeć je wszystkie konieczne będzie wykupienie kilku biletów wstępu, które, co gorsza do najtańszych nie należą. Jeśli chcemy obejrzeć wszystkie zbiory, najkorzystniej będzie kupić jeden bilet, upoważniający do wejścia wszędzie. Dla osób dorosłych kosztuje on około 500 Kc.
Eksponaty można oglądać w synagogach: Klausovej, Maisela, Pinkasa i Hiszpańskiej oraz w Sali Obrzedowej i Starym Cmentarzu Żydowskim.

 

Muzeum Figur Woskowych

Znajdujące się niedaleko placu Wacława Muzeum Figur Woskowych (Muzeum voskových figurín) jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów Pragi. Dla zwiedzających otwarte jest codziennie w godzinach 9:00 – 20:00. Choć osobiście nie gustuję w tego typu rozrywce, odwiedziłem je i nie żałuję. Trochę śmiechu i zabawy pomiędzy zwiedzaniem tych „poważnych” zabytków może wyjść Wam tylko na zdrowie.
W muzeum wystawiono woskowe figury najbardziej znanych osób z historii Czech i świata oraz karykatury współczesnych polityków czeskich. Najciekawszą jest sala poświęcona historii państwa czeskiego z figurami takich osobistości jak: legendarna księżna Libusza, cesarz Karol IV czy powieściowy wojak Szwejk.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Mieszczące się na Smichovie, w dawnym klasztorze benedyktynek, Muzeum Poczty i Telekomunikacji (Postovni a telekomunikacni muzeum) powstało w roku 1918. W 1933 zostało przeniesione do swojej dzisiejszej siedziby.
Ekspozycja obejmuje eksponaty obrazujące rozwój poczty oraz cenne zbiory filatelistyczne europejskich znaczków pocztowych.
Czynne: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00, a w soboty i niedziele tylko dla grup zorganizowanych, zgłaszanych wcześniej.

 

Muzeum im. Naprstka

Muzeum Kultury Azji, Afryki i Ameryki, zwane również Muzeum im. Naprstka, od nazwiska jego założyciela, Vojty Naprstka, którego zbiory były początkiem kolekcji założono w roku 1862. Mieści się ono na Placu Betlejemskim, naprzeciwko Kaplicy Betlejemskiej.  Jest oddziałem Muzeum Narodowego, a wystawiane tu eksponaty (ponad 70 tys.) prezentują kulturę i życie codzienne mieszkańców Trzech kontynentów wymienionych w nazwie oraz Australii i Oceanii. Największą kolekcją jest kolekcja dotycząca Indian obu Ameryk.

Dostępne dla zwiedzających (w tym niepełnosprawnych): codziennie oprócz wtorków, w godzinach 9:00-12:15 i 13:00-17:30.

Muzeum stołecznego miasta Pragi

Zbiory przedstawiają historię Pragi od jej powstania do XX wieku. Najciekawszym eksponatem w głównym budynku muzeum na Florencu jest model Pragi z roku 1834 autorstwa Langewila. Częścią muzeum jest wystawa nowoczesnej architektury XX wieku, Willa Müller projektu architekta Adolfa Loosa i Podskalski urząd celny z XVI wieku z ekspozycją poświęconą historii komunikacji na Wełtawie i historii Podskala.

Muzeum hlavního města Prahy
Kožná 1, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Telefon: +420 224 233 696
E-mail: krizova@muzeumprahy.cz
Web: www.muzeumprahy.cz

Czas otwarcia:
cały rok codziennie oprócz poniedziałków, Willa Müller po uprzedniej rezerwacji na tel. +420 224 312 012

Czeskie Muzeum Muzyki

Muzeum znajduje się w byłym barokowym kościele św. Marii Magdaleny na Malej Stranie. Kolekcja instrumentów muzycznych, licząca 3 000 eksponatów, jest największą tego rodzaju kolekcją w Republice Czeskiej i jedną z większych w Europie. Oprócz instrumentów muzycznych znajdują się tu także obrazy oraz rękopisy i zeszyty nutowe.

České muzeum hudby
Karmelitská 2, 118 00 Praha 1 – Malá Strana
Telefon: +420 257 327 285
E-mail: museum.musicale@nm.cz
Web: www.nm.cz

Godzinny otwarcia:
cały rok codziennie oprócz wtorków 10.00 – 18.00

Muzeum Alfonsa Muchy

Pierwsze muzeum na świecie poświęcone życiu i dziełu słynnego artysty secesyjnego Alfonsa Muchy(1860-1939). Wystawione są tu obrazy olejne, rysunki, pastele, rzeźby, fotografie i słynne plakaty, które Mucha stworzył dla Sarah Bernhardt, legendarnej paryskiej aktorki z końca XIX wieku.

Muzeum Alfonse Muchy
Kaunický palác
Panská 7, 110 00 Praha 1 – Nové Město
Telefon: +420 224 216 415, +420 221 451 333
E-mail: info@mucha.cz
Web: www.mucha.cz

Czas otwarcia:
cały rok codziennie 10.00 – 18.00

Sala Architektów w Ratuszu Staromiejskim

W Sali Architektów praskiego Ratusza Staromiejskiego oglądać możemy makietę miasta Praga.

Makieta ta przedstawia miasto z końca XX wieku i jest wykonana w skali 1:1000. Po modelu wykonanym w końcu XIX wieku przez Langweilova, jest największym modelem miasta. Prace nad makietą rozpoczęto w roku 1980, a obecnie podziwiać możemy centrum miasta, czyli około 23% całej planowanej makiety. Całość uzupełniana jest audiowizualnym komentarzem dotyczącym najważniejszych budynków miasta, które w jego trakcie są odpowiednio i po kolei poświetlane.

Godziny otwarcia: dni powszednie od 9:00 do 17:00, w poniedziałki otwierane jest dopiero o 11:00.

Cena biletów: Wstęp jest wolny

 

Muzeum Narodowego Banku Czeskiego

Czeski Bank Narodowy (Česká národní banka), mieszczący się na ulicy Na Prikopie 28 oferuje zwiedzającym obejrzenie wystawy p.t. „Ludzie i Pieniądze”. Przedstawia ona rozwój czeskich środków płatniczych oraz Czeskiego Banku Narodowego od momentu jego powstania.

Turystom udostępniono pokazy audiowizualne w sali wejściowej oraz 65 gablot z eksponatami. Na specjalną uwagę zasługuje tona czerwonego złota, oraz wystawa zabezpieczeń banknotów przed fałszerzami. Można też obejrzeć interaktywne prezentacje na dotykowych monitorach ustawionych tu komputerów.

Z powodów bezpieczeństwa, turyści muszą wcześniej zgłosić chęć wizyty pod praskim numerem telefonu 2441 2626, a początek zwiedzania zaplanowano na godziny 9:00, 11:00 i 13:30. Na miejscu każda osoba otrzyma specjalną wejściówkę. Grupa nie może liczyć więcej niż 34 osoby, a wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Piśmiennictwa Czeskiego

Muzeum Piśmiennictwa Czeskiego (Památník národního písemnictví) mieści się w Klasztorze Na Strahovie (Strahovský kláster). Otwarto je w 1953 roku, po badaniach archeologicznych i trzyletniej przebudowie klasztoru.

Prezentowane są w nim cenne iluminowane manuskrypty, mapy, globusy, grafiki itp. Najstarszą księgą w zbiorach muzeum jest Ewangeliarz Strahovski, pochodzący aż z IX wieku. Zbiory liczą ponad 130 tyś. tomów i stanowią praktycznie całość czeskich pamiątek literatury. Można tam też znaleźć liczne dokumenty świadczące o bliskich stosunkach i związkach literackich Polski i Czech.

Ekspozycja ukazuje rozwój literatury czeskiej od najdawniejszych czasów, do chwili współczesnej. Poszczególne okresy prezentowane są nie tylko przez eksponaty książkowe i rękopisy, ale również przez rzeźby, obrazy, mapy oraz pamiątki archeologiczne.

Jeśli odwiedziny grupy zgłosimy odpowiednio wcześnie, za niewielką opłatą możemy liczyć na przewodnika.

Godziny otwarcia: Dla zwiedzających otwarte jest codziennie w godzinach 9:00-12:00 i 13:00-17:00

Muzeum Bedricha Smetany

Nieopodal ulicy Karlovej, nieco z boku, w pięknym żółtym staromiejskim budynku wodociągowym, tuż nad samą Wełtawą, mieści się niewielkie muzeum poświęcone życiu i twórczości Bedricha Smetany. Potocznie zwane jest Smetanovo muzeum.

Ekspozycję stanowią przede wszystkim należące do owego sławnego kompozytora rękopisy, dokumenty, listy, instrumenty muzyczne, fotografie, obrazy i sprzęty codziennego użytku. Są tu również wszelkiego rodzaju nagrody, podarunki, pamiątki itp. rzeczy, które dostał on od wszelkich światowych instytutów muzycznych, uczelni, szkół, zespołów i muzyków, świadczące o tym, że cieszył się popularnością i szacunkiem nie tylko na terenie Czech, ale i na całym świecie. Przedstawiają środowisko, z którego pochodził, okres studiów muzycznych, okres rewolucyjny, lata spędzone w Szwecji oraz miejscowości z którymi kompozytor był związany w czasie swojego życia.

Godziny otwarcia: przez cały tydzień oprócz wtorków w godzinach 10:00-12:00 i 12:30-17:00.

Cena biletów: bilety w cenie 40 i 20 Kc.

Obrazarna

Mieszcząca się na terenie Praskiego Hradu galeria obrazów zwana powszechnie Obrazarną została założona już na przełomie XVI i XVII wieku, przez znanego mecenasa sztuki, cesarza Rudolfa II. Było on również znany ze swego zamiłowania do czarnej magii i okultyzmu.

Galerię założono w byłych stajniach cesarskich. Zgromadzono tu płótna takich mistrzów jak: Tycja, Rubens oraz mniej znane dzieła, które czasem łatwiej nazwać osobliwością niż sztuką, jak np. skomponowany przez Giuseppe Arcimbolda portret cesarza Rudolfa II ułożony z warzyw i owoców.

Galeria Narodowa

Mieszcząca się w Pałacu Sternbergów na Placu Hradczańskim, Galeria Narodowa jest przekrojem przez niemal całe europejskie malarstwo. Choć zbiór nie jest oszałamiająco duży pod względem ilościowym, to naprawdę obejrzymy tu niemal wszystkich mistrzów europejskiego pędzla, a przede wszystkim malarzy włoskich, niemieckich, niderlandzkich, flamandzkich, holenderskich i francuskich. Poza tym są tu również zbiory sztuki czeskiej.

Znajdują się tu dzieła takich mistrzów jak: Albrechta Duerera, Pietera Breughla, el Greca, Rembranta, Rubensa, Matisse’a, Maneta, van Gogha, Chagalla i Picassa. To naprawdę ciekawa i warta obejrzenia kolekcja.

Aby dokładnie obejrzeć prezentowane tu zbiory trzeba na to poświęcić minimum dwa dni. Jeśli mamy na jej zwiedzenie zaledwie kilka godzin, warto skupić się na najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych eksponatach, gdyż znajduje się tu około 15 tyś obrazów, 6 tyś rzeźb, 8 tyś przedmiotów sztuki wschodniej i prawie pół miliona rysunków i grafik.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 10:00 – 18:00.

Muzeum Kampa

Muzeum Kampa posiada w swoich zbiorach kilka bardzo ważnych obrazów, wliczając w to prace dwóch ikon sztuki XX-wiecznej – Františka Kupki i Otto Gutfreund, jak również malarstwo współczesne Europy Środkowej. Kolekcja sztuki Europy Środkowej służy nie tylko jako przypomnienie historii tzw. bloku wschodniego, ale także przyczynia się do wzbogacenia świadomości o współczesnej kulturze czeskiej.

Muzeum Kampa zapewnia dostęp do zbiorów sztuki oraz organizuje wiele wystaw czasowych artystów czeskich i zagranicznych. Wśród osób, które były eksponowane w muzeum, znajdują się Yoko Ono, Frank Malina, Joseph Beuys, Matej Kren, Julian Opie, Piet Mondrian, Theodor Pištěk i Andy Warhol.

Muzeum powstało dzięki inicjatywie kolekcjonera sztuki i dobroczyńcy  pani Medy Mládek, dla której narodziny muzeum były spełnieniem marzeń.

Muzeum Kampa udostępniono do zwiedzania poprzez Google Art Project. Wejść do środka można poprzez adres http://www.googleartproject.com/museums/kampa
System umożliwia przechodzenie między salami, nawigację, oglądanie eksponatów oraz uzyskiwanie większej ilości informacji o nich.

Narodowe Muzeum Techniki (Národní technické muzeum v Praze)

Stałe ekspozycje ukazują rozmaite dziedziny ludzkiej myśli technicznej: metalurgię, halę transportową, pomiar czasu, dzieje fotografii i filmu, akustykę, astronomię, górnictwo, rozwój telekomunikacji i in.

Lokalizacja: ul. Kostelní 42, Praha 7

Godzinny otwarcia: codz. 9.00-17.00.

Ceny biletów:

 • normalny – 70 Kč,
 • ulgowy – 30 i 40 Kč,
 • rodzinny – 150 Kč,
 • każdy pierwszy piątek miesiąca – wstęp bezpłatny.

Dojazd: tramwajami nr 1, 8, 25, 26 (przystanek Letenské náměstí). Uwaga! W 2007 i 2008 r. z powodu remontu muzeum zamknięte

http://www.ntm.cz

 

Muzeum Czekolady

Wielu ludzi zapewne zastanawia się nad pytaniami: Skąd pochodzi czekolada? Jak dotarła do Europy? Gdzie tkwi tajemnica smaku tej słodyczy tak popularnej i lubiane, nie tylko przez dzieci? Dlaczego czekolada była używana także jako lek? Na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź, gdy odwiedzimy Muzeum Czekolady w Pradze.

Historia czekolady to 2600 lat. Na początku był to napój ziołoleczniczy za czasów Azteków i Majów.

Muzeum podaje wiele faktów, które wielbicieli czekolady na pewno zaciekawią. Ciekawostką jest, że 3 spośród 4 osób uwielbia czekoladę, więc jak tu nie zwiedzić takiego miejsca. Ponadto muzeum jest tak zorganizowane, że podczas zwiedzania zaangażowany jest nie tylko zmysł wzroku i słuchu, ale także węch oraz smak. Prawda, że ciekawe? Jest możliwość spróbowania te woroby, które są produkowane w muzeum.

Wstępy:

 • 140 Kč       Dorośli
 • 120 Kč     Grupy (min. 15 os.)
 • 90 Kč       Emeryci powyżej 65roku życia oraz studenci
 • 90 Kč       Dzieci 6  15 lat
 • 25 Kč       Dzieci 3 – 6 lat
 • 350 Kč       Bilet rodzinny – 2 + 3
 • 50 Kč       Grupy szkolne 6 -15 lat, nauczyciele wstęp za darmo

 

Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach od 10.30 do 19.00

Siedziba muzeum mieści się 100 metrów od rynku i Ratusza Staromiejskiego:
ul. Celetna 10, Praha 1
tel: +420 2 24 24 29 52
Informacja: info@choco-story-praha.cz

Muzeum Franza Kafki

Franz Kafka (1883-1924), piszący w jęz. niemieckim czeski pisarz, autor powieści: Proces, Zamek, Ameryka, jedna z czołowych postaci literatury światowej XX w. Niezwykła wystawa przygotowana w pomieszczeniach Hergertovej cegielni, poświęcona jest jego życiu, dorobkowi i stosunkowi do rodzinnej Pragi.

Oprócz pierwszych wydań dzieł Kafki można także zobaczyć dzienniki, rękopisy, fotografie i rysunki, które w przeszłości nigdy nie były eksponowane. Pierwsza część wystawy jest poświęcona najważniejszym wydarzeniom w życiu Kafki oraz wpływowi środowiska, w którym żył w Pradze. Druga część w sposób poglądowy pokazuje, w jaki sposób praskie zakątki w dziełach Kafki zmieniły się w złożone metaforyczne obrazy literackie. Częścią Muzeum jest także sklep oferujący twórczość Kafki oraz książki biograficzne.

Muzeum Keplera

Udostępnienie:– stała wystawa/trasa zwiedzania

Godziny otwarcia:

 • przez cały rok oprócz Pon 10:00-18:00

Cennik:

 • dorosły/a – 30 CZK / wejście
 • dziecko, senior – 20 CZK / wejście
 • dziecko – < 6 rok gratis

Dziedzina wystawy: astronomia, kosmos, UFO, kosmonautyka, nauka i technika

Muzeum Czeskiego Kubizmu

Dom Pod Czarną Matką Boską.

Epoka kubizmu w światowej kulturze przejawiła się głównie w malarstwie i rzeźbie, a jej architektoniczny prymat jest w Pradze. Jest to ekspozycja na temat czeskiego kubizmu od 1910 do 1919 roku.

Lokalizacja: The House At the Black Madonna, Ovocny trh 19, Praga 1

Godziny otwarcia: 10.00-18.00

Cena biletu: 100 czeskich koron.

Muzeum Komenskiego

(Pedagogické muzeum J.A. Komenského), Dům U Zlatého slunce. Ekspozycja prezentuje życie i działalność pedagogiczną Jana Amosa Komenskiego, słynnego XVII-wiecznego uczonego.

Lokalizacja:  ul. Valdštejnská 20, Praha 1

Godziny otwarcia: czynne: wt.-nd. 10.00-12.30 i 13.00-17.00.

Muzeum Antonína Dvořáka

Życie i twórczość kompozytora Antonína Dvořáka (1841-1904).

Lokalizacja: ul. Ke Karlovu 20, Praha 2,

Godzinny otwarcia: wt.-nd. 10.00-13.30 i 14.00-17.30.

Ceny biletów:

 • normalny – 50 Kč
 • ulgowy – 25 Kč
 • grupa szkolna – 10 Kč od ucznia

 

 

Muzeum Komunizmu

Jest to jedyne tego typu muzeum w Pradze, uważane przez przyjezdnych za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Prezentuje atmosferę ery komunizmu, w szczególności w Czechosłowacji i w Pradze. Ekspozycje ilustrują źródła, marzenia i realia komunizmu, jak również koszmar przesłuchań i więzienia. Znajdują się tu fotografie, nagrania video, nagrania dźwiękowe oraz ekspozycje. Teksy w różnych językach są również dostępne.

Lokalizacja: Praga 1, Savarin Palace -pierwsze piętro, Na příkopě10

Godziny otwarcia: codziennie (oprócz dni świąt narodowych) 9.00-21.00.

 

Muzeum Piśmiennictwa Narodowego

Lokalizacja: Strahovské nádvoří. 1, Praha 1,

Godziny otwarcia:wt.-nd. 9.00-17.00.

Dziedzina:Muzeum pokazuje dzieje literatury i księgarstwa czeskiego.

Ceny biletów:

 • Bilet: normalny – 20 Kč,
 • ulgowy – 10 Kč.

 

 

Muzeum Policji ČR

Lokalizacja:ul. Ke Karlovu 1, Praha 2

Godziny otwarcia: wt.-nd. 10.00-17.00

Dziedzina: Dzieje służb bezpieczeństwa i policji w Czechach

Cennik:

 • Bilet: normalny – 20 Kč,
 • ulgowy – 10 Kč.
 • rodzinny – 50 Kč.

 

Muzeum Wolfganga Amadeusza Mozarta

Lokalizacja:ul. Mozartova 169, Praha 5
Godziny otwarcia: codz. sezon 9.00-18.00, poza sezonem 9.30-16.00
Dziedzina: Ekspozycja w willi Bertramka należącej do śpiewaczki Josefiny Duškovej – Mozart na kilka godzin przed spektaklem miał jakoby skomponować tu uwerturę do Don Giovanniego.

Cennik:

 •  Bilet: normalny – 110 Kč,
 •  ulgowy- 30 i 50 Kč.

http://www.bertramka.com

Muzeum Ekotechniki

Jedno z najoryginalniejszych muzeów praskich – pokazuje dzieje kanalizacji miejskiej. Zwiedzający mogą wejść do podziemi z 1903 r.

Lokalizacja: ul. Papírenská 6, Praha 6,

Godziny otwarcia: weekendy od końca kwietnia do końca października 10.00-16.00.

Cena biletów:

 • normalny – 50 Kč,
 • ulgowy – 30 Kč,
 • rodzinny – 100 Kč.

http://www.ekotechnickemuseum.cz/

Muzeum Alchemików i Magów

Udostępnienie: stała wystawa/trasa zwiedzania

Godziny otwarcia: przez cały rok Pon-Nie 10:00-20:00 (samodzielnie bez przewodnika)

Cena biletów:

 • dorosły/a – 140 CZK / wejście
 • dziecko, emeryt/emerytka – 75 CZK / wejście
 • student – 100 CZK / wejście
 • rodzina – 290 CZK / wejście

Dziedzina wystawy: alchemia, historia regionalna

Muzeum sztuk dekoracyjnych

Tutaj dowiesz się o historii materiałów, takich jak np. Szkło, jak również o ceramice, sztuce komercyjnej, meblarstwie, tekstyliach, książkach i afiszach.

Lokalizacja: ul. 17. Listopadu 2, praga 1

Godziny otwarcia: codziennie; wtorki 10.00-19.00 (w każdy wtorek w godzinach 17.00-19.00 zwiedzanie jest bezpłatne), środa-sobota 10.00-18.00